| Plate Color | Blue |
|---|---|
| Thickness | 0.15,0.20,0.25,0.30,0.40mm |
| Plate Type | Double Layer Solvent Resistance Thermal CTP Plate |
| Spectral Sensitivity | 830nm |
| Application | UV Ink Commercial Or Newspaper Printing |
| Imaging System | 1080 Wavelength Laser, Square Spot By 256 Channel Light Valve |
|---|---|
| Output Speed | Full Screening Image Area: 8sqm/hour At 5080dpi; 12sqm/hour At 2540dpi |
| Plate Size | 1270mm X 2032mm (50 X 80 Inches) |
| Plate Thickness | 0.95-5.95mm |
| Resolutions | 5080/2540dpi, 10160dpi (optional) |
| Model | FL5080 |
|---|---|
| Description | VLF Flexo CTP Machine |
| Exposing Method | External Drum |
| Speed | 3 Sqm Per Hour Or 5 Sqm Per Hour |
| Resolution | 5080 Dpi, Can Be Extended To 10160 Dpi |
| Classification | UV CTP Machine |
|---|---|
| Exposing Method | External Drum |
| Imaging System | 64ch; 48ch; 32ch, Discrete 405nm Laser Diode |
| Throughout(Plates/Hour) | 28; 22; 16, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Resolutions | 2400dpi |
| Laser Channel | 256CH |
|---|---|
| Output Speed | 25pph |
| Repeatablity | Repeatablity |
| Resolution | 2400dpi |
| Max Plate Sizes | 800mm X 690mm |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel; 48-channel; 32-channel |
| Throughput(plates/hour) | 1030mm X 800mm, 2400dpi: 28; 22; 16 |
| Repeatability | ± 5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Product Name | Highly Automatic Thermal CTP Machine |
|---|---|
| Exposing Method | External Drum |
| Imaging System | 825nm Laser |
| Throughout | 35/45/55 Plates/hour; 1030mm X 800mm, 2400dpi, Plate Sensitivity 100mj/cm² |
| Plate Size | Max.1163mm X 940mm; Min.400mm X 300mm |
| Machine Type | CTCP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64 Channels |
| Throughput | 16 Plates/Hour, 1470mm X 1180mm/ 2400dpi |
| Plate Sizes | Max. 1470mm X 1180mm; Min. 300mm X 400mm |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm Or 0.25mm To 0.40mm (Alternative) |
| Imaging System | 64-channel; 48-channel; 32-channel |
|---|---|
| Throughput(plates/hour) | 1030mm X 800mm, 2400dpi: 28; 22; 16 |
| Repeatability | ±5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%,-10%, Power Consumption: 4KW |
| Plate Size | Max. 1163mm × 940mm, Min. 400mm × 300mm |
| Spectral Sensitivity | 830nm |
|---|---|
| Plate Type | Chemical Free Thermal CTP Plate |
| Application | Offset Commercial Or Newspaper Printing |
| Thickness | 0.15-0.30mm |
| Normal Sizes | 1030x800x0.30mm;510x400x0.15mm |