| Product Name | 8UP Prepress Thermal CTP Plate Making Machine For Offset Printing |
|---|---|
| Exposing Mothod | External Drum |
| Media Type | Positive 830nm Thermal CTP Plate |
| Imaging System | 32/48-64 Channel |
| Throughput | 16/22/28pph; 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Product Name | Large Format Thermal Plate Making Machine |
|---|---|
| Output Speed | 16 Pph/25 Pph; 1470mm X 1180mm / 2400dpi |
| Imaging System | 64 Channel; 256 Channel |
| Resolution | 2400dpi |
| Plate Size | Max.1680 X 1350mm Min. 650mm X 550mm |
| Machine Classification | UV-CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 48-Channel, 32-Channel, 24-Channel |
| Throughout(Plates/Hour) | 28, 22, 16, 800mm X 690mm, 2400dpi |
| Resolutions | 2400dpi |
| Plate Sizes | Max. 800mm X 660mm, Min. 400mm X 300mm |
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
|---|---|
| Machine Size (Wxlxh)mm | 2127 X 1610 X 1058 |
| Imaging System (Channel) | 64CH/ 48CH/ 32CH, Discrete 830nm Laser Diode |
| Throughput (Plates/Hour) | 28pph/ 22pph/ 16pph, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
|---|---|
| Machine Size (Wxlxh)mm | 2127 X 1610 X 1058 |
| Imaging System (Channel) | 64CH/ 48CH/ 32CH, Discrete 830nm Laser Diode |
| Throughput (Plates/Hour) | 28pph/ 22pph/ 16pph, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 256-channel |
| Throughput | 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4kw |
| Laser Channel | 64 |
|---|---|
| Output Speed | 16PPH |
| Max.Plate Size | 1680X1350(mm) |
| Resolution | 2400dpi |
| Plate Loading And Unloading | Automatic |
| Imaging System | 48-channel; 32-channel; 24-channel |
|---|---|
| Throughput | 800mm × 660mm, 2400dpi: 28 Plates/hour; 22 Plates/hour; 16 Plates/hour |
| Repeatability | ±5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC,+6%-10%, Power Consumption: 4KW |
| Plate Size | Max. 800mm× 690mm, Min. 400mm × 300mm |
| Plate Thickness | 0.7-2.84(mm) |
|---|---|
| Output Speed | 1.25m2/h |
| Max.Breadth | 25"x30"/635mmx762mm |
| Resolution | 4000dpi , Optional:3000dpi Or 2400dpi |
| Laser Channels | 16CH |
| Resolution | 5080dpi , Optional:2540dpi |
|---|---|
| Plate Type | Digital Relief Flexo Plate(water-wash Or Solvent Wash) |
| Laser Channels | 256CH |
| Output Speed | 4.3m2/h, 48*35 Inch, About 20 Minutes |
| Max.Breadth | 48"×35"/1200mm×1020mm |