| Product Name | CTCP Processless Plate |
|---|---|
| Material | Electrolyte Graining And Anodized AL Substrate |
| Thickness | 0.15mm / 0.30mm |
| Maximum Short Grain Width | Maximum Width 1280 Mm |
| Run Length | 100,000 Impressions Actual Run Length Depends On Printing Conditions |
| Product Name | CTCP Processless Plate |
|---|---|
| Material | Electrolyte Graining And Anodized AL Substrate |
| Thickness | 0.15mm / 0.30mm |
| Maximum Short Grain Width | Maximum Width 1280 Mm |
| Run Length | 100,000 Impressions Actual Run Length Depends On Printing Conditions |
| Product Name | CTP Plate Processor Developing-Machine |
|---|---|
| Max Width | From 870mm To 1500mm |
| Min Length | From 280mm To 300mm |
| Plate Thickness | 0.15-0.4mm |
| Processing Speed | Speed Adjustable(10 To 60 Seconds) 400-2400mm /Min |
| Plate Sizes | Max.800mm X 660mm Min.235mm X 335mm |
|---|---|
| Plate Thickness | 0.15mm, 0.30mm |
| Packaging Details | Export Stdandard Packaging |
| Delivery Time | 30 DAYS |
| Payment Terms | T/T |
| Product Name | CTP Plate Developing Machine |
|---|---|
| Plate Thickness | 0.15-0.4mm |
| Plate Sizes | Max.1130mm X 920mm Min.400mm X 300mm |
| Processing Speed | Speed Adjustable (10 To 60 Seconds) 400-2400 Mm/minute |
| Developing Capacity | 46/58/70/78L |
| Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Construction | 4 Or 3 Ply Fabric |
| Colour | Jacinth |
| Roughness | 0.80 –1.0μm |
| Hardness | 76 - 82 Shore A |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Elongation | ≤ 0.9% |
| Tensile Strength | ≥ 90 |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Thickness | 1.97/1.70 +- 0.02nm |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Elongation | ≤ 1.2% |
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Type | Solvent Based Ink |
|---|---|
| Printing Type | Sheetfed Offset Printing |
| Ink Drying | Oxidative Polymerization Drying |
| Component | Connection Materials |
| Transport Package | Vacuumed Can |