| Type | Solvent Based Ink |
|---|---|
| Printing Type | Sheetfed Offset Printing |
| Ink Drying | Oxidative Polymerization Drying |
| Component | Connection Materials |
| Transport Package | Vacuumed Can |
| Name | Printing Rubber Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Construction | 3/4 Ply |
| Color | Blue/Green |
| Packing | 25meters/roll |
| Name | Offset Rubber UV Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Construction | 3 Ply,4ply |
| Color | Blue/Green/pink |
| Packing | 25m/roll |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
|---|---|
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Elongation | ≤ 0.9% |
| Tensile Strength | ≥ 90 |
| Product Name | Rubber Blanket |
|---|---|
| Construction | 3 Plies |
| Thickness | 1.97/1.70±0.02 Mm |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Compressibility | 10-20 |
| Type | Water Based Ink |
|---|---|
| Printing Speed | 9000rph-11000rph |
| Packing | 1kg/2.5kg Per Tin, 12tins/6tins Per Carton |
| Shelf Life | 3 Years (from The Production Date); Product Against Light And Water |
| Appearance | Colored Paste |
| Type | Water Based Ink |
|---|---|
| Printing Speed | 9000rph-11000rph |
| Packing | 1kg/2.5kg Per Tin, 12tins/6 Tins Per Carton |
| Shelf Life | 3 Years (from The Production Date); Product Against Light And Water |
| Appearance | Colored Paste |
| Thickness | 1.97/1.70±0 .02 Mm |
|---|---|
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Elongation | ≤ 1.0% |
| Tensile Strength | ≥ 85 |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Color | Blue, Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 10000 Rph |
| Color | CMYK, And Other Specific Color |
|---|---|
| Material | Pigment With Oil Base |
| Package | 1 Kg Or 2.5 Kg Per Drum, Vacuum Package |
| Productivity | 2000000 Ton Per Year |
| Shelflife | 3 Years |