| Max.Plate Size | 280-1500mm |
|---|---|
| Developing Capacity | 72L,58L,46L |
| Condition | New |
| Machine Size | 1500x1400x1100mm |
| Net Weight | 350KGS |
| Blanket Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Elongation | ≤ 0.9% |
| Tensile Strength | ≥ 90 |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Elongation | ≤ 1.0% |
| Tensile Strength | ≥ 85 |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Construction | 3 Ply |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Color | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Construction | 3 Ply |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Construction | 3 Ply |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02nm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Construction | 3 Ply |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02nm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Construction | 3 Ply |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02 Mm |
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Surface | Micro-ground And Polished |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Speed | About 12000prints/hour |
| Tensile Strength | ≥ 90 |