| Features | Environment Friendly; Rich In Printing Layer |
|---|---|
| Product Name | Printing Pigment Oil-Based Ink |
| Application | Packaging, Advertisement, Label, High-quality Brochures |
| Printing Speed | 12000rph-15000rph |
| Printing Type | Offset Printing |
| Classification | Cold Set Offset Printing Ink |
|---|---|
| Printing Speed | 20,000rph-40,000rph |
| Shelf Life | 3 Years(from The Production Date); Product Against Light And Water |
| Application | Printing Newspaper, Book, Magazine, Textbook. It Works Well With Newsprint, Offset Paper, Letterpress Paper, Coated Paper On Single Color Printing Machines And Multiple Color Printing Machine. |
| Packing | 15kg/barrel, 200kg/barrel |
| Ink Type | Offset Printing Ink |
|---|---|
| Skinning Time | Over 40 Hours |
| Printing Speed | 12000rph-15000rph |
| Setting Time | 4 Minutes |
| Drying Time | < 8-10 Hours |
| Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Carrier | Glass Fiber Cloth |
| Glue | Hot Melt Glue |
| Rolls Length | Customized |
| Thickness | 0.21mm |
| Blanket Type | Offset Rubber Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02 Mm |
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Elongation | ≤ 1.0% |
| Tensile Strength | ≥ 85 |
| Product Name | Rubber Blanket |
|---|---|
| Construction | 3 Plies |
| Thickness | 1.97/1.70±0.02 Mm |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Compressibility | 10-20 |
| Name | Offset Rubber UV Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Construction | 3 Ply,4ply |
| Color | Blue/Green/pink |
| Packing | 25m/roll |
| After-sale Service | 3 Year Warranty |
|---|---|
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Purpose | Offset Printing |
| Type | CTP Plate Making Machine |
| Laser Channel | 256-Channel |
| Type | Water Based Ink |
|---|---|
| Printing Speed | 10000rph-13000rph |
| Packing | 1kg/2.5kg Per Tin, 12tins/6tins Per Carton |
| Shelf Life | 3 Years (from The Production Date); Product Against Light And Water |
| Appearance | Colored Paste |
| Classification | Offset Printng Ink |
|---|---|
| Printing Speed | 20,000rph-40,000rph |
| Shelf Life | 3 Years(from The Production Date); Product Against Light And Water |
| Application | ECOO-INK-NEWS Printing Ink Is Suitable For Printing Newspaper, Book, Magazine, Textbook. It Works Well With Newsprint, Offset Paper, Letterpress Paper, Coated Paper On Single Color Printing Machines And Multiple Color Printing Machine. |
| Packing | 15 Kg/barrel, 200 Kg/barrel |