| Product Name | Large Size Plate Making Machine |
|---|---|
| Output Speed | 16 Pph; 470mm X 1180mm / 2400dpi |
| Imaging System | 64 Channel |
| Plate Thickness | 0.15mm-0.40mm Or 0.25mm-0.4mm ( Alternative) |
| Resolution | 2400dpi |
| Normal Sizes | 1030x800x0.30mm;510x400x0.15mm |
|---|---|
| Plate Color | Blue |
| Thickness | 0.15-0.40mm |
| Plate Type | Double Layer Positive Thermal CTP Plate |
| Spectral Sensitivity | 830nm |
| Plate Color | Blue |
|---|---|
| Thickness | 0.15,0.20,0.25,0.30,0.40mm |
| Plate Type | Double Layer Solvent Resistance Thermal CTP Plate |
| Spectral Sensitivity | 830nm |
| Application | UV Ink Commercial Or Newspaper Printing |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughput | 1.25 Sqm Per Hour |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughput | 1.25 Sqm Per Hour |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Product Name | All In One Model Flexo Plate Developing Machine Processor |
|---|---|
| Page Size | 600mm*450mm, 600mm*900mm, 800mm*1200mm |
| Plate Thickness | 0.15mm-3.84mm |
| Plate Type | Digital Flexo Plate (Water Wash Or Solvent Wash) |
| Light | Philips UV Lamp, Wavelength 350-450nm |
| Model | FL5080 |
|---|---|
| Description | VLF Flexo CTP Machine |
| Exposing Method | External Drum |
| Speed | 3 Sqm Per Hour Or 5 Sqm Per Hour |
| Resolution | 5080 Dpi, Can Be Extended To 10160 Dpi |
| Model | FL5080 |
|---|---|
| Description | VLF Flexo CTP Machine |
| Exposing Method | External Drum |
| Speed | 3 Sqm Per Hour Or 5 Sqm Per Hour |
| Resolution | 5080 Dpi, Can Be Extended To 10160 Dpi |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
| Machine Size (WxLxH)mm | 2127 X 1610 X 1058 |
| Imaging System (channel) | 64CH/ 48CH/ 32CH, Discrete 830nm Laser Diode |
| Throughput (plates/hour) | 28pph/ 22pph/ 16pph, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Machine Type | UV CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64CH, 48CH, 32CH, Discrete 400-410nm Laser Diode |
| Throughput | 28PPH, 22PPH, 16PPH, 1030mm × 800mm, 2400dpi |
| Resolution | 2400dpi (Option: 1200dpi) |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |