| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Style | CTP Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Transport Package | Wooden Case |
| Trademark | EcooGraphix |
| Printing Technology | Laser Exposure |
|---|---|
| Printing Quality | High-resolution, High-quality |
| Max Plate Size | 430mm X 330mm |
| Plate Types | 830nm Thermal CTP Plate,Flexo Polymer Plate |
| Plate Thickness | 0.14mm - 1.7mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Laser Channel | 32CH; 16CH |
| Throughout | 2.5 Sqm/H; 1.25sqm/H |
| Resolutions | 4000dpi |
| Max. Breadth | 800mm*660mm; 680mm*430mm |
| Model | FL4835 |
|---|---|
| Description | Flexo CTP Machine |
| Max. Imageing Area | 1220mm*1020mm |
| Laser System | 256 Laser Valve |
| Resolution | 2540/5080 Dpi |
| Productivity | 0.4 M²/h |
|---|---|
| Max. Engraving Size | 1270x900mm (50x35in) |
| Variable Resolutions | 2000 - 5080dpi |
| Max. Screen | 200lpi |
| Gradation Range | 1 - 99% |
| Product Name | Digital Flexo CTP Machine Plate Imaging Setting Platesetter For Label Printing |
|---|---|
| Media Type | Digital Flexo Printing Plate |
| Laser Channel | 16-Channel |
| Output Speed | 1.25 M2 /h |
| Plate Sizes | Max. 430mm X 330mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughput | 1.25 Sqm Per Hour |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm - 1.7mm |
| Model | FL800 |
|---|---|
| Machine Type | Polymer Plate Imagesetter |
| Max. Output Area | 790mm*690mm |
| Plate Type | Digital Flexo Polymer Plate |
| Plate Gauges | 0.14mm-2.84mm |
| Page Size | Max. 1016mm*1219mm |
|---|---|
| Product Name | Large Format Flexo Plate Processing All In One Machine |
| Light | Philips UV Lamp, Wavelength 350-450nm |
| Net Weight | 950kg |
| Machine Size (WxLxH)mm | 2180x1770x1350 |
| Laser Channels | 256CH |
|---|---|
| Output Speed | 48pph |
| Max.Plate Size | 1163X940(mm) |
| Plate Loading And Unloading | Semi-automatic ,manual |
| Net Weight | 900KGS |