| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughout | 1.25 Sqm/Hour |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Max. Breadth | 430mm X 330mm |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel |
| Throughput | 1470mm X 1180mm/ 2400dpi: 16 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220V-240V, Power Consumption(peak Value): 5.5kw |
| Product Name | Automatic Thermal CTP Machine |
|---|---|
| Exposing Method | External Drum |
| Imaging System | 48CH |
| Throughout | 16/22/28 Pph; 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Laser Wavelength | Discrete 830nm Laser Diode |
| Imaging System | 64-channel |
|---|---|
| Throughput | 1630mm X 1325mm / 2400dpi: 10 Plates/hour |
| Repeatability | ±5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max Power (peak Value): 5.5KW |
| Plate Size | Max. 1680mm X1350mm; Min. 650mm X 550mm |
| Laser Channels | 48CH |
|---|---|
| Output Speed | 28pph |
| Max.Plate Size | 800X660(mm),Min.:260x300(mm) |
| Plate Loading And Unloading | Manual |
| Net Weight | 800KGS |
| Classification | UV CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm/ 2400dpi: 10 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5kw |
| Product Name | Highly Automatic Thermal CTP Machine |
|---|---|
| Exposing Method | External Drum |
| Imaging System | 825nm Laser |
| Throughout | 25plates/hour; 800 X 660mm, 2400dpi, Plate Sensitivity 120mj/cm² |
| Plate Size | Max.800mm X 660mm Min.300mm X 300mm |
| Product Name | Automatic Thermal CTP Machine |
|---|---|
| Throughput | 16PPH; 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
| Plate Sizes | Max.1163mm X 940mm Min.300mm X 400mm |
| Imaging System | 32-channel; Discrete 830nm Laser Diode |
| Product Name | CTP Plate Processor |
|---|---|
| Plate Sizes | 280-860 Mm; 280-1100 Mm; 280-1200 Mm; 280-1500 Mm |
| Plate Thickness | 0.15-0.4mm |
| Developing Capacity | 46/58/70/74/78L |
| Processing Speed | Speed Adjustable (10 To 60 Seconds) 400-2400 Mm/minute |
| Product Name | CTP Plate Processor |
|---|---|
| Plate Sizes | 280-860 Mm; 280-1100 Mm; 280-1200 Mm; 280-1500 Mm |
| Plate Thickness | 0.15-0.4mm |
| Developing Capacity | 46/58/70/74/78L |
| Processing Speed | Speed Adjustable (10 To 60 Seconds) 400-2400 Mm/minute |