| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Throughput(plates/hour) | 25plates/hour |
| Plate Sensitivity | 800 X 660mm, 2400dpi, 120mj/cm² |
| Plate Size | Max. 800mm X 660mm, Min. 300mm X 300mm |
| Resolution | Standard: 2400 Dpi Or 1200 Dpi |
| Product Name | Automatic Plate Making Machine |
|---|---|
| Imaging System | External Drum 825nm Laser |
| Output Speed | 55pph 800*660mm/2400dpi |
| Plate Thickness | 0.15mm, 0.30mm |
| Resolution | 2400dpi Or1200dpi |
| Throughput(plates/hour) | 25plates/hour |
|---|---|
| Plate Sensitivity | 800 X 660mm, 2400dpi, 120mj/cm² |
| Plate Size | Max.800mm X 660mm, Min.300mm X 300mm |
| Resolution | Standard: 2400 Dpi Or 1200 Dpi |
| Plate Loading | Standard: Single Cassette Autoloader With Manual Plate Insert Function |
| Product Name | Flexo CTP Machine |
|---|---|
| Laser Channel | 16 Channel |
| Output Speed | 1.25 M2 /h |
| Max.Breadth | 26'' X 17''/680mm X430mm |
| Min. Breadth | 100mmx100mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughout | 1.25 Sqm/Hour |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Max. Breadth | 430mm X 330mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughout | 1.25 Sqm/Hour |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Max. Breadth | 430mm X 330mm |
| Classification | UV CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 128-channel |
| Throughput(plates/hour) | 1030mm X 800mm, 2400dpi: 45 |
| Plate Size | Max. 1163mm × 940mm, Min. 400mm × 300mm |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Output Speed | 4.3m2/h |
|---|---|
| Max.Breadth | 47"×60"/1200mm×1524mm |
| Laser Channels | 32CH |
| Plate Thickness | 0.9-3.94(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:3000dpi Or 2400dpi |
| Type | Water-wash &solvent-wash Are Both Workable |
|---|---|
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Plate Thickness | 0.15mm-5.50mm |
| Laser Channels | 48CH |
|---|---|
| Output Speed | 22pph |
| Max.Plate Size | 1163X940(mm) |
| Plate Loading And Unloading | Semi-automatic ,manual |
| Net Weight | 900KGS |