| Substrates Width | Label Enhancement Machine |
|---|---|
| Resolution | 360*360dpi, Up To 1440*360dpi |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Printing Image Width | 288mm (Extendable To 330 Mm) |
| Output Speed | 3/5 M2/h |
|---|---|
| Max.Breadth | 48"×35"/1200mm×1020mm |
| Laser Channels | 256CH |
| Plate Thickness | 0.14-2.84(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:2540dpi |
| Plate Thickness | 0.14-3.94mm |
|---|---|
| Plate Type | Water Wash Or Solvent Digital Polymer Plate |
| Print Resolution | 5080DPI |
| Plate Making | Digital Laser Imaging,exposing,washing And Drying |
| Weight | 2800KGS |
| Material | Nickel |
|---|---|
| Plate Size | Max. 600mm*450mm |
| Light | UV Lamp, Wavelength 350-450nm |
| Net Weight | 120KG |
| Packaging Details | Export Stdandard Packaging |
| Classification | Flexo Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Max. Web Width | 360mm; 470mm; 670mm |
| Max. Printing Width | 350mm; 450mm; 650mm |
| For 8 Colors, 3 Die Cutting Stations | Yes; Yes; No Die Cutting Stations |
| Type | Flexo Label Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Printing Repeat Length | 380-690mm; 430-630mm |
| Combine With Functions | Flexo, Gravure, Cold Stamping, Hot Stamping, Etc. |
| Suitable For Variable Substrates | Self-adhesive Paper, Paper And Unsupported Film |
| Classification | Flexo Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Max. Web Width | 360mm; 470mm; 670mm |
| Max. Printing Width | 350mm; 450mm; 650mm |
| For 8 Colors, 3 Die Cutting Stations | Yes; Yes; No Die Cutting Stations |
| Classification | Label Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Max. Web Width | 360mm; 470mm; 670mm |
| Max. Printing Width | 350mm; 450mm; 650mm |
| No. Of Die Cutting Stations | 3; 3; 0 |
| Machine Type | Rotary Offset Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Printing Repeat Length | 380-690mm; 430-630mm |
| Combine With Functions | Flexo, Gravure, Cold Stamping, Hot Stamping, Etc. |
| Suitable For Variable Substrates | Self-Adhesive Paper, Paper And Unsupported Film |
| Machine Type | Label Printing Machine |
|---|---|
| Precision Of Chromatography | ± 0.1mm |
| Printing Speed | 60m/min |
| Printing Colour | 1-6 Colours |
| Printing Length | 177.8-355.6mm |