| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 128-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm/ 2400dpi: 18 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5kw |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 128-channel |
| Throughput | 1470mm X 1180mm/ 2400dpi: 27 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220AC-240AC, Power Consumption: 5.5kw |
| Classification | UV CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 18-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm/ 2400dpi: 18 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And 60%RH) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5kw |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64 Channels |
| Output Speed | 16 Plates/Hour |
| Plate Size | Max. 1470mm X 1180mm; Min. 300mm X 400mm |
| Resolution | 2400 Dpi |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Plate Size | Max. 1680mm X 1350mm; Min. 650mm X 550mm |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm Or 0.27mm To 0.40mm(alternative) |
| Imaging System | 64 Channels, Discrete 830nm Laser Diode |
| Output Speed | 14 Plates/hour, 1630mm X 1325mm / 2400dpi |
| Plate Type | UV-CTP Plate |
|---|---|
| Run Length | Unbaked: 200,000 Impressions; Baked: 500,000 Impressions(dependent Upon Image Resolution, Press, Press Chemical, Ink And Paper Conditions) |
| Gauges | 0.20, 0.25, 0.30, 0.40mm |
| Shelf Life | 12 Months Under Recommended Storage Conditions |
| Exposure Energy | 50-60 Uj/cm2(based On Plate Setter And Condition) |
| Model | T800A |
|---|---|
| Type | Thermal CTP Machine |
| Max. Plate | 1163*940mm |
| Min. Plate | 400*300mm |
| Max Speed | 24 Pph In 1030*800 Size |
| Imaging System | 64-channel |
|---|---|
| Throughput | 1470mm X 1180mm/ 2400dpi: 16 Plates/hour |
| Repeatability | ±5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220V-240V, Power Consumption(Peak Value): 5.5KW |
| Plate Size | Max. 1470mm X1180mm; Min. 300mm X 400mm |
| Imaging System | 48-channel; 32-channel; 24-channel |
|---|---|
| Throughput | 800mm × 660mm, 2400dpi: 28 Plates/hour; 22 Plates/hour; 16 Plates/hour |
| Repeatability | ±5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Plate Size | Max. 800mm × 690mm, Min. 400mm × 300mm |
| Imaging System | 48-channel; 32-channel; 24-channel |
|---|---|
| Throughput | 800mm × 660mm, 2400dpi: 28 Plates/hour; 22 Plates/hour; 16 Plates/hour |
| Repeatability | ±5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Plate Size | Max. 800mm × 690mm, Min. 400mm × 300mm |