| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System (Channel) | 64CH/ 48CH/ 32CH, Discrete 830nm Laser Diode |
| Throughput (Plates/Hour) | 28pph/ 22pph/ 16pph, 1030mm × 800mm, 2400dpi |
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System (Channel) | 64CH/ 48CH/ 32CH, Discrete 830nm Laser Diode |
| Throughput (Plates/Hour) | 28pph/ 22pph/ 16pph, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Media Type | Positive Thermal CTP Plate |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |
| Product Name | Ecoographix Computer To Plate Prepress Equipment Thermal CTP Platesetter |
|---|---|
| Exposing Mothod | External Drum |
| Imaging System | 24/32/48 Channel |
| Throughput | 16/22/28 Plates/Hour; 800mm X 690mm, 2400dpi |
| Plate Size | Max.800mm X 660mm; Min.400mm X 300mm |
| Resolutions | 2400dpi |
|---|---|
| Plate Sizes | Max. 1163mm X 940mm, Min. 400mm X 300mm |
| Imaging System | 64CH; 48CH; 32CH |
| Throughput (Plates/Hour) | 28; 22; 16, 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Plate Thickness | 0.15mm To 0.30mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Resolution | 2400dpi |
| Plate Sizes | Max. 1470mm X 1180mm; Min. 300mm X 400mm |
| Imaging System | 64CH |
| Output Speed | 16 Plates/Hour |
| Printing Technology | Laser Exposure |
|---|---|
| Printing Quality | High-resolution, High-quality |
| Max Plate Size | 680mm X 430mm |
| Plate Types | 830nm Thermal CTP Plate,Flexo Cliche Plate |
| Plate Thickness | 0.14mm - 1.7mm |
| Model | FL4835 |
|---|---|
| Description | Floxo CTP Machine |
| Resolution | 2540/5080/4000 Dpi |
| Max Imaging Area | 1200mm*1020mm |
| Min. Imaging Area | 200mm*200mm |
| Plate Thickness | 0.15mm - 1.7mm |
|---|---|
| Laser Channel | 32CH; 16CH |
| Throughout | 2.5 Sqm/H; 1.25 Sqm/H |
| Machine Type | CTP Machine |
| Max. Breadth | 800mm*660mm; 680mm*430mm |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 48-channel; 32-channel; 24-channel |
| Throughput | 800mm × 660mm, 2400dpi: 28 Plates/hour; 22 Plates/hour; 16 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm / 2400dpi: 10 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5KW |