| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Laser Channel | 32CH; 16CH |
| Throughout | 2.5 Sqm/H; 1.25sqm/H |
| Resolutions | 4000dpi |
| Max. Breadth | 800mm*660mm; 680mm*430mm |
| Productivity | 0.4 M²/h |
|---|---|
| Max. Engraving Size | 1270x900mm (50x35in) |
| Variable Resolutions | 2000 - 5080dpi |
| Max. Screen | 200lpi |
| Gradation Range | 1 - 99% |
| Imaging System | 1080 Wavelength Laser, Square Spot By 256 Channel Light Valve |
|---|---|
| Output Speed | Full Screening Image Area: 8sqm/hour At 5080dpi; 12sqm/hour At 2540dpi |
| Plate Size | 1270mm X 2032mm (50 X 80 Inches) |
| Plate Thickness | 0.95-5.95mm |
| Resolutions | 5080/2540dpi, 10160dpi (optional) |
| Model | FL4835 |
|---|---|
| Description | Flexo CTP Machine |
| Max. Imageing Area | 1220mm*1020mm |
| Laser System | 256 Laser Valve |
| Resolution | 2540/5080 Dpi |
| Product Name | EcooGraphix Thermal CTP Head Replacement And Repair Value-added Service |
|---|---|
| Warranty | 1 Year (for The Same Problem) |
| Transport Package | Standard Exporting Wooden Box |
| Usage | Offset Printing |
| Type | CTP Plate Making Machine |
| Output Speed | 3/5 M2/h |
|---|---|
| Max.Breadth | 48"×35"/1200mm×1020mm |
| Laser Channels | 256CH |
| Plate Thickness | 0.14-2.84(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:2540dpi |
| Laser Channels | 16CH |
|---|---|
| Output Speed | 1.25m2/h |
| Max.Breadth | 25"x30"/635mmx762mm |
| Plate Thickness | 0.7-2.84(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:3000dpi Or 2400dpi |
| Output Speed | 1.25m2/h |
|---|---|
| Max.Breadth | 25"×30"/635mm×762mm |
| Laser Channels | 16CH |
| Plate Thickness | 0.9-3.94(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:3000dpi Or 2400dpi |
| Plate Type | Digital Relief Flexo Plate(water-wash) |
|---|---|
| Max.Breadth | 47"×60"/1200mm×1524mm |
| Plate Thickness | 0.9-3.94(mm) |
| Output Speed | 4.3m2/h |
| Resolution | 4000dpi , Optional:3000dpi Or 2400dpi |
| Output Speed | 3/5 M2/h |
|---|---|
| Max.Breadth | 50"×80"/1270mm×2032mm |
| Laser Channels | 256CH |
| Plate Thickness | 0.14-6.35(mm) |
| Resolution | 4000dpi , Optional:2540dpi |