| Type | Solvent Based Flexo Plate Making Machine |
|---|---|
| Page Size | Max. 920mm*680mm |
| Plate Thickness | 1.14mm - 3.94mm |
| Electricity Requirement | Single Phase 220V 50/60Hz |
| Working Power | 3.5KW |
| Model | VLF Convention CTP |
|---|---|
| Speed | Max. 18 Piece Per Hour |
| Max. Plate Size | 1680MM*1350MM |
| Min. Plate Size | 650MM*550MM |
| Image System | 400-410 Nm, 128 Diodes |
| Type | Water-wash &solvent-wash Are Both Workable |
|---|---|
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Plate Thickness | 0.15mm-5.50mm |
| Type | Water-wash &solvent-wash Are Both Workable |
|---|---|
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Plate Thickness | 0.15mm-5.50mm |
| Type | Water-wash &solvent-wash Are Both Workable |
|---|---|
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Plate Thickness | 0.15mm-5.50mm |
| Max.Plate Size | 280-1550mm |
|---|---|
| Developing Capacity | 46L,58L,76L |
| Condition | New |
| Machine Size | 1500x1400x1100mm |
| Net Weight | 350KGS |
| Laser Wavelength | 830 Nm |
|---|---|
| Imaging System | 64 Diode |
| Throughput | 16 Pph |
| Max. Plate Size | 1470mm*1180mm |
| Min. Plate Size | 650mm*550mm |
| Model | Thermal 800 Series |
|---|---|
| Speed | 16/22/28 Pph |
| Max. Imaging Size | 1163mm*940mm |
| Min. Imaging Size | 400mm*300mm |
| Machine Dimension | 2320mm*1080mm*960mm |
| Laser Wavelength | 830 Nm |
|---|---|
| Imaging System | 256 Diode |
| Throughput | 35/45/55 Pph Depending On Customer Setting |
| Max. Plate Size | 1130mm*920mm |
| Min. Plate Size | 510mm*400mm |
| Laser Channels | 64CH |
|---|---|
| Output Speed | 28pph |
| Max.Plate Size | 1163X940(mm) |
| Condition | New Or Used Available |
| Resolution | 2400dpi |