| Classification | Flexo CTP Processor |
|---|---|
| Type | Water-wash & Solvent-wash Are Both Workable |
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Machine Type | Flexo CTP Processor |
|---|---|
| Plate Type | Water-wash & Solvent-wash Are Both Workable |
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Type | Solvent Based Flexo Plate Making Machine |
|---|---|
| Page Size | Max. 920mm*680mm |
| Plate Thickness | 1.14mm - 3.94mm |
| Electricity Requirement | Single Phase 220V 50/60Hz |
| Working Power | 3.5KW |
| Type | Solvent Based Flexo Plate Making Machine |
|---|---|
| Page Size | Max. 920mm X 680mm |
| Plate Thickness | 1.14mm - 3.94mm |
| Electricity Requirement | Single Phase 220V 50/60Hz |
| Working Power | 3.5kw |
| Working Power | 3.5KW |
|---|---|
| Type | Solvent Based Flexo Plate Making Machine |
| Page Size | Max. 920mm*680mm |
| Plate Thickness | 1.14mm - 3.94mm |
| Electricity Requirement | Single Phase 220V 50/60Hz |
| Type | Water-wash &solvent-wash Are Both Workable |
|---|---|
| Format | 400mm, 600mm, 800mm In Width For Option |
| Function | Exposure, Wash-out, Drying And De-tacking |
| Automatic | Yes |
| Plate Thickness | 0.15mm-5.50mm |
| Laser Channel | 16CH |
|---|---|
| Output Speed | 1.25 M²/h |
| Max. Breadth | 17'' X 12''/430mm X330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm - 1.7mm |
| Packaging Details | Standard Exporting Wooden Pallet |
| Plate Size | Max. 600mm*450mm |
|---|---|
| Light | UV Lamp, Wavelength 350-450nm |
| Net Weight | 120kg |
| Power Supply | Single Phase:220V, 50/60 Hz, Power Consumption:1.5 |
| Packaging Details | Standard Exporting Wooden Pallet |
| CTP Type | Flexo CTP Machine |
|---|---|
| Plate Type | Digital Relief Flexo Plate(water-wash), Digital Flexo Plate (water-wash), Digital Flexo Plate(solvent-wash), Steel Based Digital Plate(water/alcohol Washable) |
| Laser Channel | 32-channel; 16-channel |
| Output Speed | 2.5 M²/h; 1.25 M²/h |
| Max. Breadth | 800mm X 660mm; 680mm X 430mm |
| Type | Flexo CTP Plate Making Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16-channel |
| Throughput | 1.25 M²/h |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |