| Machine Type | Label Enhancement Machine |
|---|---|
| Printing Technology | UV Piezo Dod-Inkjet |
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Printing Image Width | 288mm (Extendable To 330 Mm) |
| Polymer | Wb-Ds-Clear Polymer |
| Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 15 |
| Max. Mechanical Speed | 5000cycles/h |
| Book Block Length (a) | 140-460mm |
| Book Block Width (b) | 120-270mm |
| Classification | Thermal Paper Slitting Rewinding Machine |
|---|---|
| Max. Unwinding Width | 900mm |
| Max. Unwinding Dia | 1000mm |
| Machine Max. Speed | 110m/min |
| Max. Rewinding Dia | 270mm |
| Machine Type | Digital Die Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Media Roller | Diameter 450mm |
| Cutting Media Width | 40-340mm |
| Max. Label Width | 310mm |
| Min. Label Length | 10mm |
| Machine Type | Laminating Machine |
|---|---|
| Max. Laminating Width | 340mm |
| Maximum Thickness | 2mm |
| Laminating Speed | 0-5m/min |
| Roller Diameter | 110mm |
| Machine Type | Book Stacking Machine |
|---|---|
| Dimension A | Min. 102mm, Max. 320mm |
| Dimension B | Min. 152mm, Max. 470mm |
| Max. Stacking Height | 235mm |
| Max. Mechanical Speed | 15000 Cycles Per Hour |
| Classification | Foil Stamping Die Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Sheet Size(mm) | 1060x760 |
| Min. Sheet Size(mm) | 430x350 |
| Max. Die Cutting Size(mm) | 1060x746 |
| Max. Stamping Speed(s/h) | 7000 |
| Classification | Thermal Paper Slitting Rewinding Machine |
|---|---|
| Max. Unwinding Width | 1400mm |
| Max. Unwinding Diameter | 1200mm |
| Max. Rewinding Diameter | 310mm |
| Min. Slitting Width | 25mm |
| Model | Paper Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Cutting Width(cm/inch) | 115/45.3 |
| Main Motor(kw) | 4 |
| Max. Cutting Length(cm/inch) | 116/45.7 |
| Max. Cutting Height(cm/inch) | 16.5/6.5 |
| Machine Type | Label Printing Machine |
|---|---|
| Print Technology | 4 Color(Cmyk) LED Technology |
| Print Speed | Up To 7.26 Meters/Min(30FT/Min) |
| Print Quality | 1200x2400dpi |
| Print Width | Min. 210mm, Max. 308mm |