| Machine Type | Label Enhancing Machine |
|---|---|
| Printing Technology | UV Piezo Dod-Inkjet |
| Resolution | 360*360dpi, Up To 1440*360dpi |
| Printing Image Width | 288mm (Extendable To 330mm) |
| Ink Curing | Inter UV-LED Pre-curing/ Full Curing By UV-LED |
| Machine Size | Die Cutting Machine |
|---|---|
| Die Cutting Accuracy(mm) | ≤ ±0.1 |
| Cutting Plate Size(mm) | 1080 X 780 |
| Inside Chase Size(mm) | 1100 X 790 |
| Max. Sheet Size(mm) | 1080 X 780 |
| Machine Type | Label Enhancing Machine |
|---|---|
| Printing Speed | 6m/min - 50m/min Depend On Polymer Layer Thickness |
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Machine Type | Label Enhancing Machine |
|---|---|
| Printing Speed | 6-50m/min(depend On Polymer Layer Thickness) |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Ink Curing | Inter UV-LED Pre-curing/ Full Curing By UV-LED |
| Type | Foil Stamping Die Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Die Cutting Size(mm) | 790 X 570 |
| Min. Gripper Margin(mm) | 8 |
| Inside Chase Size(mm) | 940 X 610 |
| Stock Range | Cardboard: 800-2000g/sqm B Flute |
| Classification | Label Printing Machine |
|---|---|
| Precision Of Chromatography | ± 0.1mm |
| Printing Length | 177.8-355.6mm |
| Max. Printing Width | 310mm |
| Max. Unwinding Diameter | 600mm |
| Machine Type | Label Printing Machine |
|---|---|
| Max. Roll Diameter | 350mm |
| Max. Media Width | 330mm |
| Print Head | EPSON I3200-U1x4 |
| Ink Type | UV Ink |
| Machine Type | Digital Label Printing Machine |
|---|---|
| Repeat Die-cutting Accuracy | ± 0.1mm |
| Max. Roll Diameter | 350mm |
| Max. Media Width | 330mm |
| Print Speed | 4pass: 56m/h; 6pass: 40m/h; 8pass: 28m/h |
| Machine Size | Die Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Die Cutting Speed | 7000s/h |
| Max. Die Cutting Size(mm) | 790x570 |
| Max. Sheet Size(mm) | 800x580 |
| Min. Gripper Margin(mm) | 8 |
| Machine Type | Label Enhancement Machine |
|---|---|
| Printing Technology | UV Piezo Dod-Inkjet |
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Printing Image Width | 288mm (Extendable To 330 Mm) |
| Polymer | Wb-Ds-Clear Polymer |