| Classification | Offset Printng Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Speed | About 12000 Prints/hour |
| Name | Offset Printing Rubber Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Construction | 3 Ply |
| Color | Blue/Green |
| Packing | 25m/roll |
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Type | Air Blanket |
|---|---|
| Structure | Close Cell Compressible Layer |
| Speed | High Speed |
| Material | Rubber |
| Trademark | EcooGraphix |
| Thickness | 1.97/1.70 +- 0.02nm |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Elongation | ≤ 1.2% |
| Product Name | Offset Printing Sheetfed Blanket With High Tensile Strength More Than 80 N/Mm |
|---|---|
| Application | Work With Printing On Book, Plastic, Metal And PAC |
| Construction | 3 Plies |
| Color | Blue |
| Thickness | 1.97/1.70mm |
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
|---|---|
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Color | Blue, Red |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Color | Blue, Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed For | 9000 Pph |
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
|---|---|
| Elongation | ≤ 0.9% |
| Tensile Strength | ≥ 90 |
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Suitable Printing Segment | Publishing, Plastic, Metal And Packaging Printing |