| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Elongation | ≤ 1.0% |
| Tensile Strength | ≥ 85 |
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Color | Jacinth |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Tensile Strength | ≥ 85 |
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Color | Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Speed Capability | 13000 Rph |
| Gauge | 1.97/1.70±0.02nm |
|---|---|
| Construction | 3 Layers |
| Printing Speed | 9000 Rph |
| Hardness | 76-80 |
| Application | Carton Printing Or Full Mold Printing |
| Name | Printing Rubber Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02mm |
| Construction | 3 Ply |
| Color | Blue/Green |
| Packing | 25m/roll |
| Color | Blue, Red |
|---|---|
| Gauge | 4 Ply, Or 3 Ply, 1.97mm In Thickness |
| Bar | Customized To Fit Any Printing Machine |
| Size | In Roll Per 60m, Or In Sheet Per Customized |
| Packaging Details | 10 pcs in a carton, in roll, well packed and protected |
| Hardness | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9 - 1.1μm |
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Construction | 3 Ply |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70±0.02 Mm |
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Surface | Micro Ground And Polished |
| Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Construction | 3 Ply |
| Speed | 9000 Prints/hour |
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |