| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Color | Jacinth |
| Compressible | Microspheres |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02 Mm |
| Color | Jacinth |
| Roughness | 0.8-1.0μm |
| Hardness | 76-82 Shore A |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Construction | 3 Ply |
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Thickness | 1.97/1.70 +- 0.02nm |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Elongation | ≤ 1.2% |
| Thickness | 1.97/1.70 +- 0.02nm |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Elongation | ≤ 1.2% |
| Thickness | 1.97/1.70 +- 0.02nm |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Elongation | ≤ 1.2% |
| Classification | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Roughness | 0.7 - 1.0μm |
| Construction | 4/3 Ply Fabric |
| Surface | Micro-ground And Polished |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Roughness | 0.9-1.1 μm |
| Compressible Layer | Microspheres |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Color | Blue |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Construction | 3 Ply |
| Roughness | 0.9-1.1 μm |
| Color | Blue |
| Blanket Type | Offset Printing Blanket |
|---|---|
| Thickness | 1.97/1.70 ± 0.02mm |
| Roughness | 0.9-1.1μm |
| Hardness | 76-80 Shore A |
| Compressible Layer | Microspheres |