| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000c/h |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (b) | 120-270mm |
| Machine Type | Binding Machine |
|---|---|
| Max. Mechanical Speed | 2000c/h |
| Book Block Thickness (c) | 3-50mm |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (b) | 120-270mm |
| Machine Classification | Book Binding Machine |
|---|---|
| Max. Mechanical Speed | 8000 Cycles/h |
| Max. Untrimmed Book Size (a*b) | 365*305 Mm |
| Min. Untrimmed Book Size (a*b) | 110*85 Mm |
| Max. Trimmed Book Size (a*b) | 360*300 Mm |
| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000C/H |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (B) | 120-270mm |
| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000C/H |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (B) | 120-270mm |
| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000C/H |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (B) | 120-270mm |
| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000C/H |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (B) | 120-270mm |
| Machine Type | Book Binding Machine |
|---|---|
| No. Of Clamps | 4 |
| Max. Mechanical Speed | 2000C/H |
| Book Block Length (a) | 120-400mm |
| Book Block Width (B) | 120-270mm |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Cutting Width(cm/inch) | 115/45.3 |
| Max. Cutting Length(cm/inch) | 116/45.7 |
| Max. Cutting Height(cm/inch) | 16.5/6.5 |
| Main Motor(kw) | 4 |
| Machine Type | Label Enhancement Machine |
|---|---|
| Printing Speed | 6m/min - 50m/min(Depend On Polymer Layer Thickness) |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Resolution | 360*360dpi, Up To 1440*360dpi |