| Type | Die Cutting Machine |
|---|---|
| Moving Speed | Up To 1500 Mm/s |
| Cutting Speed | Up To 1200 Mm/s (Depends On Kind Of Materials) |
| Cutting Thickness | ≤ 50mm(Customize According To Different Materials) |
| Effective Cutting Area | 1100*1300mm |
| Machine Type | Label Enhancing Machine |
|---|---|
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Ink Curing | Inter UV-LED Pre-curing/ Full Curing By UV-LED |
| Type | Digital Label Die Cutting Machine |
|---|---|
| Cutting Speed | Max. 9m Per Minute(depend On Label Shape And Size) |
| Slitting Precision | 0.1mm |
| Cutting Media Width | 40-350mm |
| Max. Label Width | 330mm |
| Classification | Automatic Flute Laminator |
|---|---|
| Thickness Of Face Paper(g/sqm) | 150-500 |
| Bottom Paper | A.B.C.D.E Flute |
| Laminating Efficiency (sheets/h) | 0-6000 |
| Front Lay Laminating Precision (mm) | ± 1.5 |
| Classification | Label Printing Machine |
|---|---|
| Precision Of Chromatography | ± 0.1mm |
| Printing Length | 177.8-355.6mm |
| Machine Weight | About 2150kgs; About 3350kgs |
| Max. Printing Width | 310mm |
| Classification | Die Cutting Machine |
|---|---|
| Max. Die Cutting Size(mm) | 1075 X 770 |
| Inside Chase Size(mm) | 1100 X 790 |
| Max. Machine Speed(s/h) | 7000 |
| Cutting Plate Size | 1080 X 780 |
| Machine Type | Punching Machine |
|---|---|
| Application | Suitable For All Sheet-fed Offset Presses |
| Warranty | 1 Year Warranty Including Spare Parts |
| Power Resources | Pneumatic Punching |
| Size(mm) | 1360(L) X 980(W) X 1340(H) |
| Machine Type | Label Enhancement Machine |
|---|---|
| Printing Speed | 6m/min - 50m/min(depend On Polymer Layer Thickness) |
| Polymer Layer Thickness | From 10 Up To 250 Microns |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Machine Type | Label Enhancing Machine |
|---|---|
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Printing Technology | UV Piezo Dod-inkjet |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Machine Type | Digital Label Enhancer |
|---|---|
| Resolution | 360*360 Dpi, Up To 1440*360 Dpi |
| Printing Technology | UV Piezo Dod-inkjet |
| Unwinder Diameter/ Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |
| Rewinder Diameter | Max. 700mm, Core 76mm |