| Plate Color | Green |
|---|---|
| Thickness | 0.20mm,0.25mm,0.30mm,0.40mm |
| Plate Type | Negative Digital Violet CTP Plate |
| Spectral Sensitivity | 405nm |
| Application | Newspaper Printing |
| Plate Color | Blue |
|---|---|
| Thickness | 0.15,0.20,0.25,0.30,0.40mm |
| Plate Type | Double Layer Solvent Resistance Thermal CTP Plate |
| Spectral Sensitivity | 830nm |
| Application | UV Ink Commercial Or Newspaper Printing |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel; 48-channel; 32-channel |
| Throughput(plates/hour) | 1030mm X 800mm, 2400dpi: 28; 22; 16 |
| Repeatability | ± 5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel; 48-channel; 32-channel |
| Throughput | 1,030×800mm, 2400dpi: 28 Plates/hour; 22 Plates/hour; 16 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5µm (Continuous Exposing For Four Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single-phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 256-channel |
| Throughput | 1030mm X 800mm, 2400dpi |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase:220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel |
| Throughput | 60plates/hour, 381mm X 578mm, 1200dpi |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220AC, +6%, -10%, Power Consumption: 4KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 64-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm / 2400dpi: 10 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5KW |
| Classification | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 128-channel |
| Throughput | 1470mm X 1180mm/ 2400dpi: 27 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And Humidity Of 60%) |
| Power Supply | Single Phase: 220AC-240AC, Power Consumption: 5.5KW |
| Classification | UV CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 18-channel |
| Throughput | 1630mm X 1325mm/ 2400dpi: 18 Plates/hour |
| Repeatability | ± 5μm(Continuous Exposing For 4 Times Or Above On The Same Plate With A Temperature Of 23℃ And 60%RH) |
| Power Supply | Triple-phase: 380V, Max. Power(peak Value): 5.5KW |
| Type | CTP Plate Processor |
|---|---|
| Page Size(mm) | 280-860; 280-1100; 280-1200; 290-1500 |
| Processing Speed | Speed Adjustable(10 To 60 Seconds) 400-1000 Mm/minutes |
| Plate Thickness | 0.15-0.4mm |
| Developing Capacity | 46L; 58L; 70L; 78L |