| Classification | Label Printing Machine |
|---|---|
| Print Head | EPSON I3200-U1x4 |
| Print Speed | 4pass: 56m/h; 6pass: 40m/h; 8pass: 28m/h |
| Max. Roll Diameter | 350mm |
| Max. Media Width | 330mm |
| Machine Type | Digital Label Printing Machine |
|---|---|
| Repeat Die-cutting Accuracy | ± 0.1mm |
| Max. Roll Diameter | 350mm |
| Max. Media Width | 330mm |
| Print Speed | 4pass: 56m/h; 6pass: 40m/h; 8pass: 28m/h |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Laser Channel | 32CH; 16CH |
| Throughout | 2.5 Sqm/h; 1.25sqm/h |
| Resolutions | 4000dpi |
| Max. Breadth | 800mm*660mm; 680mm*430mm |
| Type | Flexo CTP Plate Making Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16-channel |
| Throughput | 1.25 M²/h |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughput | 1.25 Sqm Per Hour |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Machine Type | CTP Machine |
|---|---|
| Imaging System | 16CH |
| Throughput | 1.25 Sqm Per Hour |
| Max. Breadth | Max. 430mm X 330mm |
| Plate Thickness | 0.14mm To 1.7mm |
| Classification | Label Printing Machine |
|---|---|
| Max. Printing Speed | 180m/min |
| Max. Web Width | 360mm; 470mm; 670mm |
| Max. Printing Width | 350mm; 450mm; 650mm |
| No. Of Die Cutting Stations | 3; 3; 0 |
| Printing Speed | 60 M/min |
|---|---|
| Printing Color | 1-6 Colors |
| Max. Web Width | 450mm |
| Substrates | Offset, Digital, Plastics |
| Warranty | One Year |
| Product Name | Digital Flexo CTP Machine |
|---|---|
| Laser Channel | 16 Channel |
| Output Speed | 1.25 M2 /h |
| Max.Breadth | 26'' X 17''/680mm X430mm |
| Min. Breadth | 100mmx100mm |
| Product Name | Automatic Digital Label Foil Stamping And Varnishing Printing Machine Enhancer |
|---|---|
| Usage | Label Printer |
| Printing Speed | 10m/min - 60m/min(depend On Polymer Layer Thickness) |
| Substrate | Offset, Digital, Plastics, Laminated And Coated Substrates |
| Printing Image Width | 288mm (extendable To 350 Mm) * 10 M (Length) |